Informace pro hráče na didgeridoo a další muzikanty
Rád bych úvodem poděkoval za zájem všem muzikantům, amatérsky či profesionálně směřujících, které jsem oslovil nebo se ozvali sami. Z původní autistické myšlenky zalézt před vzkvétajícím digitálním matrixem do ticha jeskyně, se začíná rodit zajímavé sociální dílko, které začíná polykat více pozornosti, než bylo zamýšleno. Vážím si všech Vašich nabídek a budu se snažit sestavit výživný potulný tým především didgeridoo muzikantů, ale i zpěváků a hráčů na všelijaké klasické či netradiční etnické hudební nástroje.
Zde najdete základní informace k organizaci jeskynních koncertů:
Každý hráč + 1 osoba (partner, rodič apod.) má vstup do jeskyně volný a není potřeba dopředu rezervovat vstupenku. Je to z důvodu, ať se neblokuje rezervace a místo pro návštěvníky.
Během sobotních prohlídek je možnost krátce hrát pro návštěvníky jeskyní (2-3 min. na jednu prohlídku), v některých jeskyních půjde po domluvě využít mezičas pro rozehrání nebo fyzicko-akustické cvičení.
V každé jeskyni vystupí během podvečerního koncertu min. 2 (max. 3) hráči nebo dvě (max. 3) skupiny hráčů, dle velikosti a dalších specifik jeskyně. Místa pro návštěvníky jsou pouze na stání, délka koncertu je přibližně 45-60 min. V jeskyni čas plyne trochu jinak, takže i 15-20 min. pro muzikanta může být dost výživná akustická sada :) Každý hráč si zvolí místo pro hraní po domluvě s jeskyňáři, aby nebyl narušen provozní či bezpečnostní řád a zároveň, aby byl hráč maximálně spokojen s výsledným zvukem.
Aby se zájemci o vystoupení prostřídali, doporučuji (zatím), aby každý muzikant zahrál ve dvou až třech z devíti jeskyní ČR. Zatím to tak i vychází, uvidíme. Má osoba bude s dovolením vyjímkou, neb jsem "hybrid pořadatele-hráče" a rád bych si v každé jeskyni zahrál aspoň jednu skladbu. Vystoupím spolu s přáteli muzikanty, kteří mi pomáhají s organizací (Mira Hepil - didgeridoo, Pavel Hedrich - alikvotní zpěv a grumle a Mira Vahalík - kytara a zpěv) nebo speciálními spřátelenými hosty jako Honza Doležal (bubny, perkuse - rytmotvůrce, hostující např. s kapelami Hradišťan, Tomáš Kočko Orchestr aj.), Lešek Řezáč (foukací harmoniky, koncovky, grumle) a další.
Hudební nástroje: vedle didgeridoo může v podstatě zaznít jakýkoliv hudební nástroj (fujara, kytara, housle, lyra, etnické bubny,..) nebo zpěv. Vystoupení by mělo koncepčně ladit s jeskynním prostorem, fantazii se meze nekladou, ale hlavně ať pod vlivem Vaší produkce nepadá strop nebo některý z návštěvníků. Pokud bude hráč na didgeridoo doprovázen bubnem, tak prosím opatrně a citlivě. Když tak pořešíme individuálně. Při hraní prosím přistupujme k pravěkým prostorám s náležitým respektem, jedná se o významné přírodní a kulturní dědictví v rukou Správy jeskyní ČR, která bdí nad celou akcí z hlediska bezpečnosti, personálního obsazení, plynulosti koncertů i prohlídek apod.
Co s sebou: svačinu, nástroje, rodinu, přátele, záložní teplé oblečení - nejčastější teploty ve vybraných jeskyních jsou mezi 7 - 9 °C, vlhkost se přibližuje ke 100 %. Prosím všechny hráče také o podložku na sezení při hraní (pokud nebudete stát), nejlépe vybavenou do podmínek vlhka a někde i morké hlíny či bláta (např. polštář v igelitce). Prosím také vzít si náhradní obuv a to v případě, že bude hráč mimo zpevněnou trasu (bláto, hlína, ostré nebo kluzké kameny apod.). Bláto se nesmí dostat na chodníky (nastává mimo jiné "efekt banánové slupky"), takže žádná anarchie prosím. Jeden přešlap nebo nedbalost, která způsobí zranění hráče nebo návštěvníka a akce bude ukončena !!!
Do konce května 2011 prosím zájemce z řad muzikantů, především těch troubících, aby měli jasno v termínech a uzavřel se tak finální rozpis, který se zveřejní v Kalendáři akcí a na spřátelených webech hráčů nebo návštěvníků. Platí, kdo se dřív přihlásí na hraní nebo si předem rezervuje vstupenku, má větší výběr. Bohužel to nejde prozatím udělat jinak.
Stánky: Někteří výrobci-hráči přišli s dotazem, zda je možné před jeskyní prezentovat a prodávat své výrobky. Po domluvě s vedením Správy jeskyní ČR to není možné a to z důvodu nekomerčního charakteru akce. Jednáme však o možnosti prezentovat pradávné umění - výrobu uměleckých a užitkových předmětů, které patřily do života v jeskyních. To by mohlo mít osvětový charakter a návštěvníci by si mohli vyzkoušet různé postupy se dřevem, hlínou, rostlinami apod.
Pokud Vás cokoliv napadne, ptejte se, odpovím, připíšu odstavec.
Zde je přehled všech jeskynních koncertů ke stažení: